Invitatie Conferinta ”Sceptrul si sangele. Monarhia Europeana in tumultul celor doua Razboaie Mondiale”

22.11.2016 00:07

În vara lui 1914, Europa este majoritar monarhică: din douăzeci și două de state, nouăsprezece sunt regate, imperii, principate sau mari ducate. Astăzi, nu au mai rămas decât zece. Primul Război Mondial provoacă prăbușirea a patru imperii (Germania, Rusia, Austro-Ungaria, Imperiul Otoman), iar cel de-al Doilea spulberă patru regate (Italia, Iugoslavia, România, Bulgaria).

Cine erau acești suverani? Dar femeile care le împărtășeau destinul? De la ambiție la orbire, de la curaj la slăbiciune, de la gelozie la abnegație, care au fost triumfurile și eșecurile lor? Cum și-au trăit gloria, dramele, cum s-au confruntat cu ascensiunea extremismelor interbelice, cu apariția totalitarismelor? Erau conștienți de consecințele gesturilor lor? Sau au fost incapabili să stopeze avansul naționalismelor? Care au fost viețile lor personale, iubirile și pasiunile secrete?

Facultatea de Istorie și Editura TREI vă invită miercuri, 23 noiembrie 2016, orele 17.30 – 19.00, să descoperiți răspunsul la aceste întrebări în cadrul conferinței

„SCEPTRUL ȘI SÂNGELE. MONARHIA EUROPEANĂ ÎN TUMULTUL CELOR DOUĂ RĂZBOAIE MONDIALE”

susținută de JEAN DES CARS (istoric, autor și jurnalist francez)

În deschidere va conferenția doamna Dr. DIANA MANDACHE, istoric și autor specializat în istoria regalității, iar moderator va fi domnul Prodecan Conf.univ.dr. IOAN OPRIȘ. Evenimentul se va desfășura la sediul Facultății de Istorie, Sala de Consiliu, Etaj I (Bd. Regina Elisabeta 4-12 Sector 5, Bucureşti).

Vă așteptăm cu drag!

Născut la Paris în 1943, JEAN DES CARS (pe numele întreg, Jean Marie de Pérusse des Cars) este un scriitor și jurnalist francez, colaborator la Paris Match, Figaro Magazine și Jours de France. Istoric reputat și autor prolific, el și-a creat un nume ca pasionat cronicar al marilor case dinastice europene și al destinelor celor mai iluștri reprezentanți ai acestora. Printre lucrările sale cele mai cunoscute, multe dintre ele traduse în numeroase limbi, se numără Saga dinastiei de Habsburg, Saga dinastiei de Windsor, Saga dinastiei Romanov, Saga reginelor, Saga favoritelor, dar și biografiile dedicate unor personalități istorice celebre, precum Ludovic al II-lea al Bavariei, împărăteasa Elisabeta a Austriei, prințul moștenitor Rudolf al Austriei, împărăteasa Eugenia a Franței și multe altele. Ultimul volum al istoricului francez este „Sceptrul și sângele. Regi și regine în tumultul celor două războaie mondiale.” (București, Ed. TREI, 2016). Dr. DIANA MANDACHE este istoric specializat în istoria regalității. Printre lucrările sale cele mai cunoscute sunt: „Cotroceniul regal” (Curtea Veche, 2015), „Balcicul Reginei Maria” (Curtea Veche 2014); „Regele Mihai. Album istoric” (Litera 2013), „Patrie si Destin. Principesa Mostenitoare a Romaniei” (Litera, 2012). Ultimele sale volume au fost publicate în 2016: „Exilul regelui” (Ed. Curtea Veche Publishing) și „Viva Regina Maria!” (Ed. Corint).