Anunt concurs bursa Alexandrina Ungureanu

19.07.2017 14:53

Facultatea de Istorie a Universității din București și Asociația Alumni a Universității din București anunță scoaterea la concurs a Burselor Alexandrina Ungureanu, finanțate din donația Manuela Ungureanu. Bursele se adresează masteranzilor și au durata de 1-2 ani, în funcție de perioada în care este înmatriculat la studiile de master căștigătorul.

Aceste burse sprijină o cercetare de arhivă sau de istorie orală legată de prezența si activitățile armatei române în munții Tatra, în timpul celui de-al doilea război mondial.

Anul acesta se va acorda o singură bursă, începând cu luna septembrie 2017.

Cuantumul bursei este de 1200 RON/lună.

Dosarul candidatului/candidaților va conține:

• CV-ul aplicantului;
  • 2 scrisori de recomandare din partea profesorilor cu care a lucrat în ultimii ani;
  • Planificarea activităților în cadrul proiectului de cercetare, cu justificarea aplicării lui la tema anunțată.

Perioada de depunere a aplicațiilor: 19 iulie – 28 iulie 2017, la secretariatul Facultății de Istorie (Luni – Vineri, 10.00-12.00)

Susținerea interviului: 31 iulie 2017, orele 11.00

Afișarea rezultatelor: 1 august 2017, pe site-ul Facultății de Istorie